Náves

Povídkový seriál

Povídkový seriál Náves je volným pokračováním povídkového seriálu Náměstíčko. Nelze o něm tedy mluvit vyloženě samostatně, neboť je pokračováním záměru vytvořit v televizi fiktivní svět desítek lidí a osudů, které nekončí jedním příběhem, stejně jako jedním příběhem nekončí lidský život. Osudy našich hrdinů se proplétají, vzdalují a jednou by měly vytvořit úctyhodnou mozaiku lidských typů, slabostí, snů, pádů i úspěchů. Tak, jak to známe ze života.

V prvních deseti dílech, nazvaných Náměstíčko jsme se zatím mohli setkat s osudy lidí mající problémy osobní, pracovní, zápasící s pokrytectvím, s osudy, kdy sny přetrhává smrt i marnou snahu lidí vymanit se ze zákonů maloměsta. Nechybí věčně neurovnané vztahy dětí a rodičů, problémy stáří, ale i těch, kteří teprve vstupují do života.

Povídky v Návsi jsou koncipované podobným způsobem. S tím rozdílem, že zde nahradila městský živel vesnice. Ovšem vůbec ne vesnice traktorů, JZD a jiných rekvizit, kterých jsme si s tímto prostředím užili dost a dost. (I když kvůli pravdivosti i zde mají některé povídky tuto barevnost.) Jde o vesnici, ve které se dnes setkávají obyčejní lidé, vzdělaní lidé, podnikatelé, umělci (chalupáři), navracející se emigranti, osudy výjimečné i běžné. Naše vesnice není ušetřena ani vraždy. V naší vesnici může konečně do popředí vystoupit i mladý farář. V neposlední řadě se do ní infiltrují i postavy z Náměstíčka. Čímž je naplňována představa budoucí velké mozaiky.

Úspěch prvních deseti dílů výrazným způsobem potvrzuje i účast Petra Hapky, který k tomuto projektu komponuje hudbu a Hany Hegerové, jež nazpívala leitmotivovou píseň.