Život a doba soudce A. K.

Synopse k TV dramatickému seriálu z prostředí Městského soudu
v Praze a soukromého života soudců.

Soudce. Je jen málo profesí, které jsou denně konfrontovány s rozporuplností lidské povahy. Soudci, kteří svým rozhodováním každý den mění osudy lidí. Náš hlavní hrdina Adam Klos (věk 40let; herec David Švehlík) dělá právě tohle. Je rozvodový a občansko-právní rozhodčí. Žádní zločinci, žádné vraždy, prostě jen každodenní život, v němž každý má svou pravdu, pro kterou je schopen třeba i zničit bližního.
Adam Klos tuhle práci dělat nechtěl. Toužil být fotografem, fotit pro nějaký zpravodajský deník, nebo cestovat po světě za fotoreportážemi. Jenže na prvním místě je to poslušný syn z vážené právnické rodiny, jejíž kořeny sahají až do první republiky. Jeho otec je soudcem Ústavního soudu v Brně (herec Jiří Bartoška), matka soukromá právnička občas zastupující i nějakého toho bídáka s penězi v potížích se státem (herečka Daniela Kolářová). A rodiče rozhodli nasměrovat kariéru jediného jejich syna svým směrem.
Adam Klos je sečtělý, přemýšlivý, pohledný, jemný, introvertní chlap. Nejzajímavější na něm je právě to, že se na soudce vůbec nehodí. A přece jím je. Je zranitelný, citlivý, empatický…pravý opak glorifikovaného typu úředníka, který „slouží státu a obecné normy jsou pro něj výš než individuální etický přístup“. Právě tím, jak je osobní, je sympatický. Divák o něm postupně ví úplně všechno, zatímco rozhádané strany sleduje jako figurky na šachovnici. Zjišťuje, jak je soudní síň věrným odrazem „divadla svět“, zpovědnicí i žumpou. Lidé lžou, přetvařují se, právníci hrají důležitost, soudce sedí, myslí si svoje, poslouchá a objektivně vystupuje. V tom je princip série obrácený, než zažitý model, kdy soudce je jen anonymní autorita, která nějak nakonec rozhodne (dobře nebo špatně). V našem seriálu naopak úplně všechno se točí kolem osoby soudce. Jednající protistrany vstupují do jeho života a zase mizí. Divák zůstává se soudcem v síni i v jeho ložnici a dostává postupně znepokojivou možnost „spolupodílet se“ na myšlení soudce. Poznáváme jeho rodiče, jeho bývalou partnerku a sledujeme vznik jeho osudového vztahu s psychoterapeutkou. Naprosto důležitým stavebním prvkem je vnitřní hlas soudce, který nám umožňuje být neustále jakoby „uvnitř“ jeho mysli. Nesledujeme „velké soudní výhry“ nebo „prohry“, ale jemný proces vzniku samotného rozsudku ze strany konkrétního člověka se slabostmi i objektivním charismatem. Ambicí série je umožnit divákovi, aby byl od začátku do konce jakoby „soudci v hlavě“, aby měl možnost být soudcem i sám.

Hrají: D. Švehlík, D. Kolářová, J. Bartoška, M. Daniel, J. Čvančarová, M. Maršálek, E. Geislerová, J. Novotný a další. Scénář Z. Zapletal. Kamera P. Koblovský. Režie: R. Špaček, R. Sedláček a B. Sláma.

Více na: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10520085222-zivot-a-doba-soudce-a-k